Kādas ir vaniļas sugas? Kur rodas vaniļas pākstis, kuras jūs varat iegādāties lielveikalā? Kā vaniļas pākstis tiek kultivētas, novāktas un apstrādātas? Uzziniet svarīgāko par vaniļas augu, tā ziediem un augļiem.
Vaniļas pāksts mēro ļoti tālu ceļu līdz tā nonāk lielveikalu plauktos. Vaniļas augi aug tikai savvaļā, tropu mežos. Pirmie vaniļas augi tika atklāti Centrālamerikā, Meksikā. Mūsdienās lielākā daļa vaniļas augu tiek audzēta Madagaskarā. 80% no vaniļas pākšu ražas nāk no Āfrikas dienvidaustrumu piekrastes salām.
Vaniļai ir nepieciešama saule un ēna, siltums un pareizais gaisa mitruma līmenis – vaniļas augi ir ļoti prasīgi. Lielākās vaniļas plantācijas atrodas tropu klimatā. No vaniļas orhideju iestādīšanas laukā līdz pākšu ražas novākšanas brīdim paiet trīs vai četri gadi.
Vaniļas audzēšana pieprasa lielu pacietību. Tikai dažas bišu sugas nodrošina vaniļas augu apputeksnēšanu savvaļā. Vaniļas plantācijās apputeksnēšana tiek veikta ar rokām, lai apputeksnētie augi dotu augļus.
Vai zinājāt, ka vaniļas orhidejas ziedi uzzied tikai reizi 2-3 gados un šie dzeltenīgi zaļie ziedi atveras tikai uz dažām stundām?
Pēc veiksmīgas apputeksnēšanas augi sāk veidot augli – vaniļas pāksti, kas būs gatava novākšanai deviņus mēnešus vēlāk. Novākšanas brīdī vaniļas pupām ir neitrāls aromāts un garša.
Blanšēšana
Pirmais solis blanšēšanas procesā ir ievietot zaļās pupas līdz aptuveni 60-70°C uzsildītā ūdenī uz trim minūtēm. Karstā temperatūra padara pākstis elastīgākas un aptur augšanas procesu.
Fermentācija
Uzreiz pēc tam pākstis tiek ietītas siltos kokvilnas palagos. 48 stundu laikā tās kļūst brūnas un iegūst saldu aromātu.
Žāvēšana
Pēc tam vaniļas pākstis tiek novietotas uz paliktņiem vai palagiem, kur tās sešu nedēļu garumā aptuveni 2-3 stundas dienā tiek žāvētas saulē. Taču saule nedrīkst būt pārāk intensīva. Lai žāvēšanas process noritētu veiksmīgi, pākstis katru nakti tiek ietītas palagos. Sešu žāvēšanas nedēļu laikā vaniļas pākstis zaudē līdz pat pusei no sava svara, bet iegūst lielisku nokrāsu un pasakainu aromātu.
Pēc pākšu žāvēšanas saulē tās tiek pārvietotas ēnā, kur tās izklāj uz gaisu caurlaidīgas virsmas, piemēram, režģa. Tālāk cilvēki šķiro pākstis pēc to kvalitātes un garuma.
Garšas veidošanās
Pēc tam vaniļas pākstis divus mēnešus tiek turētas vaskpapīrā ietītās koka kastēs. Tieši šajā laikā pākstis iegūst pilnu vaniļas garšu. Šajā procesa posmā regulāri turpinās pākšu kvalitātes pārbaudes.
No 6 kg zaļu pākšu vidēji tiek iegūts aptuveni 1 kilograms aromātisko vaniļas pākšu. Šī procesa laikā veidojas vanilīns, kas ir galvenais dabiskais aromātiskais elements, kas veido aptuveni 1,2% no vaniļas pāksts masas. Vanilīnam ir kristāla forma, ko dēvē par vaniļas sārmu, jo tā veidojas uz pākšu virsmas. Taču arī mazās melnās vaniļas sēklas satur vanilīnu, bet pašās pākstīs ir vairākas citas aromātiskas vielas.